ENGELLİ DERNEKLERİ FEDERASYONUNUN KURULUŞ VE GELİŞİMİ 

Engelli Dernekleri Federasyonu (EDF)Engelli ve Engelli Ailelerine Destek Sağlamak Üzere 27 Mayıs 2011 Tarihinde 7 Derneğin İşbirliği ile Ankara’da Kurulmuştur.
Engelli Dernekleri Federasyonunun amacı; Engellilere ve ailelerine eğitim, kültürel etkinlikler, sosyal amaçlı geziler , Bilgilendirme toplantıları ile yardımcı olmak, onların yaşamlarını kolaylaştırmak ve sosyal hayata dahil olmalarına imkanları ölçüsünde katkı sağlamaktır. 

EDF; Ulusal ve Avrupa Birliği Projeleri ile Engelli ve Engelli Ailelerinin Yaşamlarını Kolaylaştırmak İçin Mevcut İmkânlarını kullanarak , paydaşların desteğini alarak,  2012 Yılından Günümüze Yukarıda Tanımladığı Hedeflere Erişmek İçin  Destek Sağlamaktadır. 

Bir çok Engelli ve Engelli Ailesi, Federasyonunun Koordinesinde Avrupa Birliği Projeleri Kapsamında Avrupa Ülkelerini Ziyaret Etme İmkânı Elde Etmişlerdir.

Engellilerin Eğitim, Sosyal, Kültürel Hizmetlerinin Yürütülmesinde En Önemli Destekleyicilerimiz ve Yardımcılarımız Gönüllü Gençlerimiz, Öğretmenlerimiz ve Engelli Aileleridir.

Engellilere desteği artırmak için Yürütücüsü veya ortağı olduğumuz Avrupa Birliği Gençlik Projeleri Kapsamında pek çok Gencimiz Avrupa Birliği Ülkelerine Gönderilmiştir ve Gönderilmeye Devam Edilmektedir. Makedonya, Kosova, Bulgaristan, Romanya, Azerbaycan, Gürcistan, Polonya başta olmak üzere bir çok ülke ile engelli ve genç değişim programlarını gerçekleştirmektedir.

Engelli Dernekleri Federasyonu; Ulusal Ajans Tarafından Avrupa Gönüllülük Projeleri kapsamında  Akredite Edilmiş Bir Sivil Toplum Örgütüdür. Faaliyetlerini Ankara Batıkent’te  Sürdürmektedir.

Engelli Dernekleri Federasyonunun etkinliklerine, projelerine Gönüllü olarak katkı sağlamak isteyenler Meydan AVM’deki Ofisimizi ve Uğur Mumcu Mahallesindeki Eğitim Binamızı Ziyaret Edebilirler, Federasyonumuzun Çalışmaları Hakkında Bizlerden Bilgi Alabilirler.

Federasyonumuzla İlgili Duyurular ve Etkinlikleri;  İnternet Sitemizden ve Sosyal Medya Sayfalarımızdan Yayınlanmaktadır.   

Sloganımız; Birlikte Yürüyelim, Birlikte Gülelim.

Engelli Dernekleri Federasyonu 
Yönetim Kurulu 
02 Mayıs 2017, Ankara